Ana SayfaGenelALINTERİNİN SAVUNUCUSU TÜRK METAL 57 YAŞINDA

ALINTERİNİN SAVUNUCUSU TÜRK METAL 57 YAŞINDA

Emeğin, hakkın ve alınteri döken işçinin yılmaz savunucusu Türk Metal Sendikası 57. Yıldönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyor.
Evine emeğiyle ekmek götüren işçi vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerini her platformda koruyan, alanlarda verdiği mücadele ile hep haktan yana olan Türk Metal Sendikası, güvenin ve dik duranların bir çatı altında olduğu kuruluştur.
Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, kuruluş yıl dönümü ile ilgili yaptığı açıklamada,
“Sendikamız, üyesi her bir metal işçisinin ‘iyi ki sendikam var’ diyerek kendisini güvende ve huzur içinde hissettiği büyük bir emek ocağıdır.” dedi.
Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılık ve hassasiyetle çalışmalarına devam edeceklerini kaydeden Başkan Çakır Varan, bu yolda beraber yürüyenlerle omuz omuza olacaklarının altını önemle çizdi.
Türk Metal Sendikası Yönetim Kurulu, Sendikanın kuruluşunun 57. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle;

“Türk Metal Sendikası, bundan tam 57 yıl önce bugün, 10 Temmuz 1963 günü, ülkemiz sanayiinin can damarı kuruluşlarda alın teri döken bir avuç emekçi tarafından kuruldu. Fabrikalarda tezgahları başında, Türkiye’yi bir sanayi ülkesi yapmak için canla başla çalışan, sendikal hareketin ilk yıllarında, zor koşullarda örgütlenerek Türk Metal’i kuranlara ve yaşatarak bugünlere getirenlere şükran duyuyoruz. Başta bu yıl kaybettiğimiz, kurucu Genel Başkanımız rahmetli Mustafa Özbek olmak üzere, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlık ve mutluluk diliyoruz.

Türk Metal Sendikası, 57 yıldır onurla sürdürdüğü mücadelesini, Cumhuriyetimize ve onu kuran aziz şehitlerimize borçludur. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türk milletinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü sağlayanları, Milli Mücadelede Kırıkkale’de mermi üreten fedakar metal emekçilerini büyük bir minnet ve şükranla anıyoruz. Aziz şehitlerimize rahmet diliyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Sendikamız, kurulduğu günden bugüne kadar, “önce vatan” diyen, vatanımızın varlığını, birliğini, bütünlüğünü ve bağımsızlığını her şeyden üstün gören bir anlayışa sahip olmuştur. Türk Metal’in sendikal anlayışının ve mücadelesinin temelinde Anayasamızda da ifadesini bulan, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, temel insan hak ve özgürlüklerini esas alan, Atatürk ilkelerine bağlı sosyal hukuk devleti yer almaktadır.

Emeğin en yüce değer olduğunu bilen ve alın terini kutsal sayan Türk Metal, tarihi boyunca, temsil ettiği üyelerinin hak ve çıkarları için çaba göstermiş, mücadele etmiş, gerektiğinde bedel ödemiştir. Bugün iki yüz bine ulaşan metal işçisini aynı çatı altında birleştirerek, hem demokrasinin gelişmesine ve yerleşmesine, hem de metal işçilerinin emeklerinin korunmasına ve geliştirilmesine büyük katkılarda bulunmuştur. Sendikamız bu yönüyle, metal işçilerinin büyük bir hoşgörü içinde birlikte bulunduğu, ortak çıkarlar için meşru ve demokratik çizgide çaba gösterdiği büyük ve güçlü bir kaledir.

Türk Metal Sendikası, ülkemizin ve çalışanların hak ve çıkarlarının korunması, başta son dönemde yeniden gündeme getirilerek yok edilmek istenen kıdem tazminatı hakkımız olmak üzere, kazanılmış haklarımızın korunması yolunda da mücadeleden hiçbir zaman geri kalmamıştır. Sendikamız, işçi sınıfının en son kalesi, üyesi olmaktan onur duyduğumuz TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisi kıdem tazminatı hakkımızı korumak adına yasal ve demokratik tepkisini ortaya koymaktan asla çekinmeyecektir. Türk Metal’in tarihi, işçi hak ve özgürlüklerini korumak adına verilmiş mücadelelerin yer aldığı şanlı sayfalarla doludur.

Türk Metal Sendikası, son yıllarda imzaladığı ve sendikal harekete büyük bir örnek oluşturan başarılı toplu iş sözleşmeleriyle, sendikal harekette çığır açan “yeni nesil sendikacılık” anlayışıyla ve dünyamızı etkisi altına alan Covid-19 salgını döneminde ortaya koyduğu çalışmalarla, sendikamız üyesi her bir metal işçisinin “iyi ki sendikam var” diyerek kendisini güvende hissettiği büyük bir emek ocağıdır. Sendikamız bu niteliğini önümüzdeki dönemde de kararlılıkla sürdürecek, ülkemiz sendikal harekette yine ilklerin sendikası olacaktır.

Yönetim Kurulumuz, kuruluş yıldönümümüzün Türk Metal çatısı altındaki tüm işçilerimize, ülkemizin örgütlü-örgütsüz tüm metal emekçilerine, TÜRK-İŞ’imize ve ülkemize daha demokratik, refah içinde, sağlıklı ve mutlu bir gelecek getirmesini dilemektedir.”

SON HABERLER

spot_img