Ana SayfaGenelBAŞKAN SAVAŞ KRT TV’NİN CANLI BAĞLANTI KONUĞU OLDU

BAŞKAN SAVAŞ KRT TV’NİN CANLI BAĞLANTI KONUĞU OLDU

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın anavatana katılışının 81. Yıldönümünde KRT TV ekranlarında yayınlanan Haber Aktif adlı programın canlı bağlantı konuğu oldu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN SERHAT ŞEHRİ OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ”

Hatay’ın ana vatana katılışını büyük bir coşku ve minnetle kutladıklarının altını çizen Başkan Savaş, “Bu sene pandemiden dolayı çok fazla etkinlik yapamadık. Ama tabi ki Hataylılar olarak mutlu, coşkulu ve onurluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük destekleriyle 81 yıl önce bir devlet olan daha sonra kendi parlamentosunun bütün oylarıyla ana vatana katılmayı kabul eden bu serhat şehrin belediye başkanı olmaktan ve atalarımızın bize bıraktığı bu mirastan dolayı çok onurluyum. 1938 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük dehası ile bu mücadeleyi kazanıp müstakil devlet olmuşuz. Hatay 10 ay 20 gün bağımsız bir devlet olarak hayatını sürdürmüş. Ardından kendi müstakil devletliğini feshedip Türkiye Cumhuriyeti’nin bir serhat ili olmayı kabul etmiş. Ve biz o günden bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin serhat bir şehri olmaktan onur duyuyoruz, her sene de bu günü coşku ile kutluyoruz. Son yıllarda Orta Doğu’daki birçok devletin kendi içerisinde ve komşuları ile olan sorunlara rağmen Hatay’ın dimdik ayakta kalması, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü olması bizim için büyük bir onurdur. Bu onuru taşıyan Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ferdi aynı zamanda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bugünleri yaşamak dünyaya örnek olmak bizim için çok önemli” açıklamalarında bulundu.

BAŞKAN SAVAŞ: EMPATİ, SEMPATİ VE KARDEŞLİK DUYGULARIMIZ ATALARIMIZDAN MİRASTIR

Hatay’daki birlik ve beraberlikten de bahseden Başkan Savaş, “Hangi inanca bağlı olursanız olun, hangi kökenden olursanız olun Hatay’ın yapısı çok farklı. Farklı din ve etnik kökenlerin hepsi Hatay’ın barış iklimine katkı sağlayan insanlardır. Hepsinin yönü Ankara’ya, Anıtkabir’e dönüktür. Hepsi Türk bayrağı altında huzur arar. Aynı zamanda hepsi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde bir fert olmaktan mutludur. Savaşın gölgesinde 8,5 yıldır kalan bir şehir ve bu şehirde bugüne kadar hiçbiri diğerine karşı kötü bir söz söylememiştir. Bu da kardeşlik bağlarının ne kadar eskiye dayandığını ve güçlü olduğunu gösterir. Farklı renklerimiz gökkuşağı gibi, o renklerin altında sevgi kardeşlik ve huzur arayan bağları gittikçe kuvvetlenen bir şehiriz. Bugüne kadar bu şehri içerden ya da dışardan karıştırmaya kalkan herkes hüsrana uğramıştır bundan sonra da hüsrana uğrayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki en kritik ve en güçlü yer burasıdır. Biz belediye başkanlığının ateşten gömlek olduğunu burada hissetmiyoruz. Çünkü biz bütün insanlarımızı aynı yakınlıkla, samimiyetle, sevgi bağlarıyla ve adalet duygusuyla yönettiğimiz için insanlarımız bize güzel gözle bakıyor. Herkes birlik ve bütünlük adına elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu coğrafyada üçüncü dönem belediye başkanı olmak bizim için onur, bu onuru hakketmek için de elimizden geleni fazlasıyla yapmaya gayret ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“HATAYSPOR İLE LİGE RENK VERMEYE DEVAM ETMEK İSTİYORUZ”

53 yıl sonra şampiyon olan Hatayspor ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Ben sporu çok seven ve sporun içerisinde olan biriyim. 1967 yılında kurulmuşuz, o seneden beri 2. ve 3. liglerde bir ileri bir geri gitmişiz. 4 yıl önce takım çok borçlu iken aldık ve düşmekten kurtardık. İlk yılımızda play-off oynattık, ikinci yılımızda takımı TFF 1. Lig’e çıkarttık. 1. Lig’de ilk oynadığımız yıl üçüncü olduk ve finale kaldık. Gaziantep ile final maçında kaybettik. Kaybettiğimiz gün kazandığımızı biliyorduk ve bir sonraki yılın planlamasını yaptık. Bu seneye şampiyonluk parolasıyla başladık. Ligin neredeyse tamamını lider olarak götürdük ve bitime 1 hafta kala şampiyonluğumuzu ilan ettik. 81 ilin içerisinde sempati ve saygı duyulan tek takım Hatayspor’du. Bu yüzden de Süper Lig’ çıkmamız büyük ses getirdi. Amacımız altyapıyı düzgün kurgulamak, tesisleşmeyi tamamlamak ve organizasyon şemasını oturtmak. Tüm bunların yanı sıra 3 yıl içerisinde Avrupa’da oynamak ve milli takıma kaliteli futbolcular yetiştirmek istiyoruz. Örnek sempati takımı olmaya devam etmek istiyoruz. Kendi tarzını oynayan, kendi kimliğini koruyan aynı zamanda rakiplerine kendisini kabul ettiren bir takım olmaya devam etmek istiyoruz. Yani lige renk vermeye devam etmek istiyoruz. Bizi bu güzel günde bizi unutmadığınız için çok teşekkür ediyorum” dedi

SON HABERLER

spot_img