Ana SayfaGenelCorona virüs aşısı ile ilgili yeni gelişme! Rusya açıkladı dünya şaştı kaldı...

Corona virüs aşısı ile ilgili yeni gelişme! Rusya açıkladı dünya şaştı kaldı…

Rusya geçtiğimiz günlerde koronavirüs aşısını bulduğunu iddia etti. Putin’in duyurduğu bu gelişme dünyayı sarstı ve aşıya karşı eleştiriler art arda geldi.

Rusya, Covid-19’a karşı aşı geliştirme yarışında hız kesmiyor. Ülkeden dünyayı şaşırtan bir aşı açıklaması daha geldi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatiana Golikova, Rus televizyonlarında yayınlanan bir hükümet toplantısında ülkesinin ikinci bir koronavirüs aşısı geliştirdiğini açıkladı.

Tatiana Golikova’nın açıklamasına göre ‘EpiVacCorona’ adı verilen bu yeni aşının klinik denemeleri eylül ayında sona eriyor ve aşının ekim ayında hazır olması bekleniyor.

Golikova’ya göre EpiVacCorona adlı aşının ilk ve ikinci safha klinik denemelerinde aşılanan deneklerde herhangi bir komplikasyon oluşmadığı görüldü.

İkinci Rus aşısı Sibirya’da bulunan ve Sovyet döneminde gizli deneylerde de kullanıldığı iddia edilen Vector adlı bir özel tesiste geliştirildi.Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere tüm dünya Rusya’nın geliştirdiği ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V konusunda şüpheci davranırken gelen bu ikinci aşı haberi şaşkınlık yarattı.

Yeni aşıyı geliştiren bilim insanları yaptıkları açıklamada aşının 57 gönüllü üzerinde denendiği, bu gönüllülerin hiçbirinde herhangi bir yan etki görülmedi açıklandı. Rus uzmanlara göre bu gönüllüler durumlarının gözlenmesi için 23 gün hastanede tutuldu.

Rusya’nın geliştirdiği ilk aşı olan Sputnik V’in ağrı, ateş, aşının uygulandığı yerde kızarma ve kaşıntı yapma gibi yan etkileri olduğu açıklanmıştı. Aşıya hala şüpheyle bakılsa da şu ana kadar aralarında Belarus, Venezuella, Azerbaycan, Brezilya gibi ülkelerin olduğu 27 ülkenin aşı için talip olduğu açıklanmıştı.

SON HABERLER

spot_img