Ana SayfaGenelDOĞAKA 97. Yönetim Kurulu Toplandı

DOĞAKA 97. Yönetim Kurulu Toplandı

Hatay Valisi Rahmi Doğan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 97. Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı.

16 Şubat 2021 Salı günü saat 11.00’de Kahramanmaraş Ramada Otel Toplantı Salonunda Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz’ın başkanlığında ve Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’un ev sahipliğini yaptığı Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 97. Yönetim Kurulu Toplantısına Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Ali Gizlici, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy katıldı.

Osmaniye Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Dr. Erdinç Yılmaz açılış konuşmasında, “Ajansımız faaliyetlerine 2021 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde devam etmektedir. Destek programları kapsamında, 2020 yılı Kasım ayı içerisine ilan edilen Turizm Altyapısının İyileştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında değerlendirme süreci tamamlanmıştır. Toplam 20 Milyon TL destek bütçesinin olduğu programa Hatay ilinden 14, Kahramanmaraş ilinden 19 ve Osmaniye ilinden 6 olmak üzere toplam 39 adet proje başvurusu yapılmıştır. Bu projelerde toplam bütçe 82 Milyon TL, Ajansımızdan talep edilen destek miktarı ise 55 Milyon TL.dir. Değerlendirme sonuçları bugünü toplantıda ele alınacak olup, Yönetim Kurulu tarafından da uygun bulunması halinde başarılı projeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Diğer taraftan ilk kez Ajansımız tarafından uygulanan “finansman desteği” modelinde yeni programların uygulanabilmesi için hazırlıklarda son aşamaya gelinmiştir. Özel sektörde yatırım yapacak gerçek ve tüzel kişilerin yatırım amaçlı olarak kullanacakları kredinin kar payı ya da faiz giderlerinin Ajansımız tarafından karşılanacağı bu programların ilanı için ilgili banka ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yapılan hazırlıklar tamamlanmak üzeredir. Yeni programların önümüzdeki birkaç hafta içerisinde ilan edilmesi planlanmaktadır.

Ajansımızın destek mekanizmaları arasında yer alan Güdümlü Proje Desteği kapsamındaki İskenderun Teknik Üniversitesi Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi Projesi ile Kahramanmaraş Çağlayancerit Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisi Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Her iki projede de uygulama sözleşmeleri imzalanmış ve satın alma süreci başlatılmıştır. Güdümlü Proje Desteği kapsamında yeni projelerin hazırlıkları için çalışmalar devam etmektedir.

Program ve proje bazlı faaliyetlerin yanı sıra araştırma-inceleme çalışmalarına da devam edilmektedir. Bu kapsamda Gastronomi Stratejisi Eylem Planı çalışması tamamlanmıştır. Bölgemizin önemli turizm değerlerinden biri olan yemek kültürü alanında potansiyel yatırım konuları, altyapı yatırımları ve insan kaynaklarının geliştirilmesi gibi birçok konuda tespit ve önerilerin yer aldığı çalışma, ilgililerin ve yararlanıcıların istifadesine sunulmuştur.

Tanıtım çalışmaları kapsamında, Güdümlü Proje Desteği ile yapımı tamamlanan Kahramanmaraş 3D Modelleme ve Tasarım Merkezi ile Antakya Küflü Sürk Çökeleği’ne ait tanıtım filmleri TRT Haber’de yayımlanmıştır. Ayrıca 26-29 Ocak 2021 tarihleri arasında Gaziantep’te yapılan Uluslararası Ayakkabıcılık Fuarı’na firmalarımızın katılımı sağlanmış, 19 Kasım 2020 tarihinde Adana’da Fidan Günleri etkinliği düzenlenmiştir.

Tanıtım çalışmaları kapsamında ayrıca, Şehir Ödülleri Türkiye 2020 organizasyonu için Ajansımız tarafından yapılan başvurular sonucunda; “Hatay Gastronomisi” Yılın Gastronomi Şehri Ödülünü, “Arsuz Sokak Sağlıklaştırma Projesi” Yılın Sosyal Altyapı Ödülünü, “Hatay Samandağ Vakıflı Köyü” Yılın Köyü Ödülünü ve “Çok Kültürlü Samandağ İlçesi” Yılın İlçesi Ödülünü kazanmıştır.

Bunların dışında 2021 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde proje izleme ve değerlendirme faaliyetleri ile yatırım destek ve tanıtım faaliyetlerine devam edilmektedir.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

SON HABERLER

spot_img