Ana SayfaGenelĞadir Hum Kutlu Olsun

Ğadir Hum Kutlu Olsun

Bugün Arap Alevileri’nin en kutsal bayramlarından olan Ğadir Hum Bayramı.

Arap Alevileri yıllardır bu bayramın resmi dini tatil ilan edilmesi için taleplerde bulunuyor ancak bu talepleri bugüne kadar yerine getirilmedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, “Oysa din ve vicdan özgürlüğü Anayasa’da ve uluslararası insan hakları belgelerinde korunan en temel insan haklarındandır” dedi.

“Ğadir Hum Bayramı tatil ilan edilmeli”
Hatimoğulları’nın bugün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Türkiye, halklar ve inançlar bakımından dünyanın en zengin, en şanslı coğrafyasıdır. Ancak ülkedeki resmi ideoloji bu zenginliği, Anayasa ve bağlı olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olarak tekleştirme ve asimile etme politikasıyla çoraklaştırmaktadır.

“AKP iktidarı asimilasyon geleneğini sürdürmekle kalmamaktadır. Diyanet kurumunun siyasette daha da belirleyici bir konuma gelmesi, en son Ayasofya’da Diyanet İşleri Başkanı’nın minbere kılıçla çıkması bu iktidarın ülkeyi taşımak istediği ortamı göstermektedir.

“Düşünce, vicdan ve din özgürlüğü iktidarların kendilerine göre biçimlendirebilecekleri değerler değildir. Bunlar evrensel değerlerdir. Bu değerlere saygı duymak ortak yaşamın en temel kuralıdır.

“Arap Alevileri için oldukça önemli olan Ğadir Hum Bayramının tatil ilan edilmesi talebinin yanında olduğumuzu bildiriyoruz.

“Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde/şehirlerinde yaşayan Arap Alevileri’nin Ğadir Hum Bayramını kutluyor; ülkemizde ve Ortadoğu’da barışa, kardeşliğe vesile olmasını diliyoruz.”

* Ali el-Mûrtezâ’nın Muhammed peygamber tarafından “Velâyet” makâmına atandığına (halef ilan ettiğine) inanılan bu gün, Hicri takvime göre Zilhicce Ayı’nın On Sekizinci günü “Ğadir Hum Bayramı” olarak kutlanıyor.

SON HABERLER

spot_img