Ana SayfaGenelGRİP Mİ, KORONAVİRÜS MÜ?

GRİP Mİ, KORONAVİRÜS MÜ?

Tüm dünyayı tehdit eden bir salgın hastalık olan koronavirüs ile benzer şikâyetlerden dolayı sıkça birbirine karıştırılan nezle ve grip arasındaki farklardan söz eden İskenderun Gelişim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar; kişide tat duyusunda azalma, nefes darlığı gibi şikâyetler de görülüyorsa, mutlaka bir uzman hekime başvurulması gerektiğinin altını çizdi.
Koronavirüs salgınının belirtilerinden söz eden Op. Dr. Serkan Gökpınar, “Grip, nezle ve koronavirüs birbirine sıkça karıştırılan hastalıklar. Nezle; burun akıntısıyla başlayarak, halsizlik yaratır. Grip; baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrılarıyla birlikte, yüksek ateş görülen üst solunum yolu enfeksiyonudur. İnsandan insana bulaşan ve hızla ilerleyen koronavirüs enfeksiyonunda; yüksek ateş, geçmeyen kuru öksürük, koku ve tat almada sıkıntı yaşama, nefes almada güçlük görülmektedir. 14 gün kuluçka süresi olan bu hastalık, genellikle ağır seyretmektedir. Bu tür şikâyetleri yaşayanların mutlaka bir sağlık kurumuna başvurması önemlidir” açıklamasında bulundu.
“Maske, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat!”
Koronavirüsten korunmak için; kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, maske kullanımına özen gösterilmeli, hijyene dikkat edilmeli ve sosyal mesafe kurallarına uyulmalıdır. Hem kendimiz, hem sevdiklerimiz, hem de toplumumuz için kurallara uyarak, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önleyebiliriz” dedi.

SON HABERLER

spot_img