Ana SayfaSağlıkKan Bağışında Bulunan HBB Başkanı Lütfü Savaş: “BİR ÜNİTE KAN HAYAT KURTARABİLİR”

Kan Bağışında Bulunan HBB Başkanı Lütfü Savaş: “BİR ÜNİTE KAN HAYAT KURTARABİLİR”


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kızılay Kan Alma Merkezi’ne giderek kan bağışında bulundu.
Kan vermeden önce gerekli formu dolduran ve yasal prosedürleri yerine getiren Lütfü Savaş, kan verme işlemi sırasında oradaki sağlık çalışanları ile sohbet etti.
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Kızılay’a tahsis edilen yeni yerin hayırlı olmasını dileyen Başkan Savaş’a sağlık çalışanları ve Kızılay yetkilileri bilgi verdi.
HBB’NİN KIZILAY’A TAHSİS ETTİĞİ YERDE GÜNLÜK ORTALAMA 50-60 ÜNİTE KAN BAĞIŞI YAPILIYOR
Yeni yerin tahsisin ardından günlük ortalama 50-60 ünite kan bağışı aldıklarını ifade eden Kızılay yetkilileri, “Vatandaşlarımız yeni yerimizde hava şartlarından etkilenmeden konforlu bir ortamda kan bağışında bulunabiliyor. Günlük ortalama 50-60 ünite kan bağışı alıyoruz. Diğer kampanyalarımız da devam ediyor vatandaşların geçiş noktasında bulunan bu yer bizim için çok önemli” diyerek katkılarından dolayı Başkan Savaş’a teşekkürlerini sundu.
SAVAŞ: “HERKESİ KAN VERMEYE DAVET EDİYORUM”
HBB olarak Kızılay’a katkı vermek istediklerini ve yer talebi gelmesinin ardından bu katkıyı verdiklerini ifade eden Savaş, “Başkanımız bu yeri istedi ve biz de tahsis ettik. Burada günlük 50-60 ünite kan bağışı kan ihtiyacı olan vatandaşlar için çok önemli. Bizim de bu çorbada tuzumuz varsa ne mutlu bize. Düzenli olarak kan veriyorum. Hem kişisel hem de toplum sağlığı için herkesi kan vermeye davet ediyorum. Verdiğimiz kanların hastalarımıza şifa olmasını diliyorum” diyerek herkesi kan bağışında bulunmaya davet etti.
Kızılay’ın Türkiye’nin her yerinde kan bağışı aldığını ifade eden Savaş, “Belediyemiz ve HATSU olarak biz de 6 ayda bir kampanya düzenleyerek kan bağışını teşvik ediyoruz. Ben de kan vererek örnek olmak istedim. Antakya’da yaşayan ve buradan geçen herkes 15 dakikasını ayırarak kan bağışında bulunabilir. Bir ünite kan hayat kurtarabilir” diyerek sağlıklı insanların kan vermesinin çok önemli olduğunu bir kez daha vurguladı.
Başkan Lütfü Savaş kan bağışının Türk Kızılay Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Tunçhan Demir ve Hatay Türk Kızılay Şube Başkanı Kudret Özbakış ile birlikte HBB ile Türk Kızılay’ı arasında protokol imzalamak üzere belediye binasına geçti.
HBB İLE KIZILAY ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
HBB ile Türk Kızılay’ı arasında imzalanan iş birliği protokolü ile HBB çalışanlarına kan bağışı konusunda eğitim verilmesi ve HBB çalışanlarının gönüllü kan bağışçısı olmaları amaçlanıyor.
DEMİR: “HATAY KAN BAĞIŞINDA TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN İLLERİ ARASINDA YER ALIYOR”
İmzalanan iş birliği protokolü ve HBB’nin Kızılay’a tahsis ettiği alan ile ilgili düşüncelerini paylaşan Demir, “Hatay’da yıllık 60 bin ünite kan toplayıp bölgedeki hastanelere veriyoruz. Kan bağışında kamu kurumların, sivili toplum kuruluşlarından ve vatandaşlarımızdan büyük destek alıyoruz. Burada da en büyük desteği vatandaşların yoğun olarak geçiş güzergahındaki bu alanı bize tahsis eden HBB Başkanımızdan almış bulunuyoruz. Belediyemizin personeli de üç ayda bir kan bağışında bulunuyor. Hatay, nüfusuna göre kan bağışında bulunmada Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer alıyor. Vatandaşlarımız kan bağışına büyük ilgi gösteriyor” diyerek Hataylı vatandaşların kan bağışına gösterdiği ilgiden ötürü teşekkür etti.

SON HABERLER

spot_img