Ana SayfaSağlıkKOVİT ÖNLEMLERİ 1 MART'TA YUMUŞATILIYOR YETKİ İL VALİLİKLERİNDE…

KOVİT ÖNLEMLERİ 1 MART’TA YUMUŞATILIYOR YETKİ İL VALİLİKLERİNDE…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu, salgın yönetiminde ‘Yerinde Karar’ dönemi ile birlikte, her il veya ilçe kendi kısıtlamasını kaldırabilecek veya yeni kısıtlamaları uygulamaya koyabilecek.
1 Mart’tan itibaren, bu kriterlere uyan illerde yasaklar gevşetilecek. Bu kararların alınmasında, o ildeki 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı yanı sıra, hastane kapasitesi, yoğun bakım yatak sayısı gibi kriterlere bakılacak. Kriterlere uyan illerde, kafe ve lokantalar belli şartlarda açılacak.
Lokantaların kapalı bölümlerinde yüzde 30, açık alanlarında yüzde 50 kapasite ile müşteri kabul edilecek. Kapalı alanlarda oturmaya, süre sınırı getirilecek. Bu sürenin 45 dakika veya bir saati aşmayacağı ifade ediliyor. Uzmanlar, süreyi daraltarak, virüsün bulaştırma ihtimalinin de düşürüleceğini dile getiriyor. Vaka sayı düşen yerlerde, ayrıca hafta sonu yasakları kaldırılacak. İkinci doz aşısını olan 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik sokağa çıkma yasağı da esnetilecek.
Virüsün yayılımın arttığı illerde ise tedbirler artırılacak, gerekirse şehirlerarası seyahat yasağı getirilecek. Yeni dönemle birlikte, vatandaşların kendi il veya ilçelerinde kısıtlamaların kaldırılmasına katkı vermek için kurallara daha çok uyulması gerekiyor.

SON HABERLER

spot_img