Ana SayfaGenelParaşütçüler 19 Mayıs Coşkusuna Renk Kattı

Paraşütçüler 19 Mayıs Coşkusuna Renk Kattı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102’nci yıldönümü, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi İskenderun’da da koronavirüs pandemisine yönelik tedbirler nedeniyle sosyal mesafe kuralları çerçevesinde çelenk sunumu gerçekleştirildi.
İskenderun Gençlik ve Spor ilçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen Atatürk Anıt Alanı’na çelenk sunma törenine İskenderun Gençlik ve Spor ilçe Müdürü Ferit Ali Gündel, İskenderun İbn-i Arabî KYK Erkek Yurdu Müdürü Mehmet Ali Yılmaz ile ilçe Spor Müdürlüğü personelleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ata’nın huzuruna çelenk bırakan İskenderun Gençlik ve Spor Müdürü Ferit Ali Gündel, pandeminin gölgesinde de olsa, aynı inanç ve aynı coşkuyla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayacaklarını söyledi.
Gündel, salgın nedeniyle milli bayram kutlamaların farklı boyuta taşıdığını ve kutlamaların Türkiye genelinde olduğu gibi pandemi kuralları çerçevesinde kutlandığını söyledi.
Gündel, “Bugün, milletimizin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın 102’nci yıldönümü. Büyük bir anlam ve öneme sahip olan bugünde hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Unutmayınız ki, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta milli duygular içerisinde Samsun’a attığı ilk adım, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yolunda atılmış en önemli adımdır. İşte bu yüzden, Türk milletinin, vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs’ın 102’nci yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını yürekten hissetmekteyiz.
Sevgili gençler;
Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı’nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bu günü siz gençlerimize armağan etmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Biliyoruz ki sizler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerinde, ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ilerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphem yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum” dedi.
19.19’da Balkonlarda İstiklal Marşı
Bayram coşkusunun salgın önlemleri kapsamında bu yıl yine evlerden kutlanacağını belirten Gündel, “Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu önderliğinde akşam saat 19.19’da tüm Türkiye’de aynı anda evlerden, balkonlardan ellerde ay yıldızlı bayraklarla hep bir ağızdan İstiklal Marşı okunacak. Türk Bayrakları’yla süslenmiş balkon ve pencerelerden tüm İskenderun’da aynı anda İstiklal Marşı okunacak” diyerek Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı günün yıldönümünde, saat 19.19’da hep birlikte vatandaşları İstiklal Marşı’nı okumaya davet etti.
Çelenk sunumunun ardından kutlamalar çerçevesinde Amanos Dağları zirvesinden Türk bayraklarıyla yamaç paraşütü gösterisi gerçekleştirildi.

SON HABERLER

spot_img