Ana SayfaGenelTOPAL'DAN İGC'YE ZİYARET

TOPAL’DAN İGC’YE ZİYARET

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun Gazeteciler Cemiyetinde, basın mensuplarıyla bir araya geldi. İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysel Cıncık ve yönetimi tarafından karşılanan Milletvekili Serkan Topal’a, CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve yönetimi ile Gençlik Kolları Başkanı Avukat Erdem Harmaoğlu eşlik etti.
Kısa bir hoş geldin konuşması yapan İGC Başkanı Veysel Cıncık; “Sizleri ağırlamaktan mutluluk duyduk. Çalışmalarınızı yakından takip ediyoruz. Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Halk bir takım şeylerden muzdarip, tepkilerini ortaya koyuyor. En büyük tehlike belirsizlik. Türkiye’de hedef yok, belirsizlik var. İnşallah artık iyi gelişmeler olur. Sizlere çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” şeklinde ifadeler kullandı.
Ülkenin içerisinde bulunduğu durum ile ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal da, pandemi sürecinin iyi yönetilmediğini kaydetti. Milletvekili Topal; “Pandemi sürecinde vatandaşlarımızın neler yaşadığını zaten herkes biliyor tekrar anlatmama gerek yok. Ancak pandemi süreci içerisinde yaşadığımız birkaç şeyi anlatmak istiyorum. Mesela şu anda esnafımız kan ağlıyor. Esnaf ziyareti yaptığımda bir kez daha gördüm ki her 4 esnaftan biri kepenk kapatmış durumda. Kepenk kapatma nedeni ya SSK primini yatıramıyor ya yanında çalışan personele ücret ödeyemiyor, doğal olarak işsizlik yaşanıyor. Şu anda işsizlik Hatay’da hat safhada, neredeyse her bir evde bir işsiz var. Türkiye’yi çok kötü bir süreç bekliyor. Çiftçilerimiz üretemiyor. Bir ekonomik paket açıklanıyor, ekonomik paket içerisinde işçi yok, esnaf yok, çiftçi yok. Esnaflarımızın SGK primini en azından devlet ödesin diyoruz 3 aylık öteleme yapılıyor. Şimdi doğal olarak işsizlik artıyor.
Bu süreçte, virüsten korunabilmenin en iyi yollarından bir tanesi olan maskenin dağıtımını bile beceremediler” şeklinde konuştu.
Pandemiden ötürü meclis kapatılmasına da tepki gösteren Vekil Topal; “Vatandaşın sorunu çok… Vatandaş vekili arıyor, meclis üyelerini, basını, belediye başkanını arıyor, şu sorunum var kepenk kapatacak durumdayım diyor. Bizim bunu dile getireceğimiz meclis kapalı. Olacak iş mi? Ben hep şunu söyledim meclisin açık olması gerekiyordu. ‘Covid-19 meclise, vekillere de bulaştı’ dediler. Bulaşsın, gerekirse milletvekilleri ölecekse de ölsün. Hani biz diyoruz ya ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’. Ya vatandaş kepenk kapatıyor, vatandaş dışarıda aç, ekmek alamıyor, vatandaş maske bulamıyor… 65 yaş üstü vatandaşlara diyoruz ki evde kalın, gençlere evde kalın diyoruz ama bir yandan onların evde kalmasını sağlayacak herhangi bir proje üretemiyoruz, ekonomik paket açıklayamıyoruz. Vatandaşlarımız evde nasıl kalacak? Kalmaz tabii, dışarı çıkacak, ekmeğini kazanacak, işini yapacak, maskesini alacak. Doğal olarak patlama oluyor koronavirüste. Daha fazla yayılıyor. Vatandaş devletten ne bekliyor, vatandaşın beklentisi şu; Devlet çıksın desin ki ‘Ey vatandaşım zamanında sen vergini ödedin, cezanı ödedin, harcını ödedin, bütün benim kurallarıma uydun, seni askere çağırdım askerliğini yaptın, bu vatanı korudun, yeri geldi Şehit oldun, şimdi devlet olarak sana diyorum ki evde kal, senin bütün aşını, ekmeğini, işinin bütün ücretini, kiranı ben ödeyeceğim!’ Devlet olarak bunu demesini bekliyor vatandaş. Ama devleti yönetenler ne yapıyor, başka şeylerle meşguller. Bilim kurulu bir karar alıyor, bakan ayrı bir karar alıyor, Cumhurbaşkanı ayrı bir karar alıyor. Bu kadar beceriksizlik olmaz, milletimiz ilk seçimde yapılan bu yanlışları affetmeyecektir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

SON HABERLER

spot_img