Ana SayfaGenelTÜRK-İŞ KIDEM TAZMİNATI İÇİN ALANLARDA MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYOR

TÜRK-İŞ KIDEM TAZMİNATI İÇİN ALANLARDA MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYOR

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) kıdem tazminatında yapılacak değişikliklere karşı başlattığı eylemlerini sürdürüyor.
İşçinin yanında olan ve hak ve menfaatlerini korumak için elinden gelen mücadeleyi VEREN Türk İş Konfederasyonuve bağlı iş kolları, kıdem tazminatı konusunda mücadelelerinde kararlı adımlarla devam ediyor.
Türk Metal Sendikası İskenderun 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, sendika yöneticileri ile birlikte İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde kıdem tazminatı ile ilgili broşür dağıttılar.

İSKENDERUN OSB’DE BİLDİRİ DAĞITTILAR
Örgütlü olduğu her yerde harekete geçen Türk-İş, İskenderun’da da azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürerek, kıdem tazminatının fona devredilmemesi için alanlarda seslerini yükseltiyor. Geçtiğimiz günlerde Türk Metal Sendikası İskenderun Şubesi önünde kitlesel basın açıklaması yapan Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan ve sendika temsilcileri, bugün de Sarıseki’de bulunan İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bildiri dağıttılar.

Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, alanlarda çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini, kıdem tazminatı konusu gündeme geldiği günden bu yana alanlarda olduklarını belirterek , “Kıdem tazminatına el koymak istiyorlar. Biz Türk-İş olarak meydanlardayız. Kıdem tazminatı giderse sendikalar kapanır. Sendikaların bir gerekliliği kalmaz. Kıdem tazminatıyla ilgili değişikliğin meclise gelmesine izin vermeyeceğiz. Bu konu meclise gelirse genel greve kaçınılmaz olacak” dedi.

KIDEM TAZMİNATI EVLATLARIMIZIN GELECEĞİDİR
Türk-İşin hazırladığı “Kıdem tazminatıma dokunma” başlıklı bildiri de ise şu ifadelere yer verildi:

“Kıdem tazminatı yıllardır döktüğün alın terinin, işyerine verdiğin ömrün karşılığıdır. İşçinin kazanılmış hakkı, işverenin işçiye borcudur. Kıdem tazminatı, işçinin ailesinin güvencesidir. Kıdem tazminatı kızının gelinliği, oğlunun damatlığı, gelecek günlerin güvencesidir. Çalışma hayatının temelidir. Kıdem tazminatı, işçinin kırmızı çizgisi, son kalesidir… Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, kıdem tazminatını ortadan kaldıracaktır. İşçi, giydirilmiş brüt ücretin 8.3’ünü kıdem tazminatı olarak alırken önerilen model ile işçi, 60 yaşında biriken parasının sadece yüzde 25’ini alacak. Geri kalan ise 15 yıla yayılıp aylık olarak emekli maaşına ilave edilecek. Kıdem tazminatı işçinin işyerinde maruz kaldığı ağır çalışma şartlarının, düşük ücretin, ailesi ile birlikte yaşadığı yoksulluğun, yıpranmanın karşılığıdır. İş sözleşmesi feshine karşı korumadır, güvencedir. Kazanılmış haktır. İşçiyi görmezlikten gelmeyin, küçümsemeyin, yok saymayın, sesine kulak verin, huzursuz etmeyin. Bu mücadele tüm işçiler içindir. Geleceğine sahip çık!”

SON HABERLER

spot_img